Blog > Komentarze do wpisu
Łagodność muzułmanina - Cat Stevens

 

Niewielu rockmanów ma życiorys tak ciekawy. Syn ortodoksyjnego Greka i Szwedki, a wychowany w Anglii, w Londynie, przy Soho. Miał w życiu właściwie trzy nazwiska/pseudonimy: Steven Demetre Georgiou (na początku), Cat Stevens (od momentu zrobienia oszałamiającej kariery) i wreszcie Yusuf Islam (gdy przeszedł na Islam). Pseudonim sceniczny, Cat Stevens, zawdzięcza częściowo swojej ówczesnej dziewczynie, która kiedyś ponoć zobaczyła w oczach swego chłopaka oczy... kota.

W 1975, gdy był na rock-and-roll'owym szczycie, otarł się o śmierć (omal nie utonął). W owej granicznej chwili miał powiedzieć w myślach Bogu, że jeśli go ocali, swe dalsze życie poświęci Jemu. Ocalony, Cat Stevens dotrzymał słowa - porzucił karierę muzyczną i poświęcił się działalności dobroczynnej. Osobiście bardzo ciekawi mnie, dlaczego, jeśli chodzi o religię, przemówił do niego akurat Koran. Próbował wszak Cat Stevens wcześniej buddyzmu, a i jego rodzime chrześcijaństwo też w sumie da radę ;)

Tak czy inaczej, w zeszłym (2006) roku Cat Stevens ostatecznie wrócił do "biznesu" (wcześniej wszakże okazyjnie nagrywał, lecz nie wydał żadnej płyty), wydając pierwszy po ponad dwudziestu latach album.

Nie wiem, czy Allah jest wielki. Muzyka Cata Stevensa, chrześcijanina, a potem muzułmanina - owszem.


'Morning Has Broken' (1971)
'Moonshadow' (1971)
'The First Cut Is The Deepest' (1967)

 

niedziela, 02 grudnia 2007, chigliack

Polecane wpisy

  • Zamiast zespołu

    Byłem wczoraj na dość nietypowym weselu, a główna nietypowość polegała na tym, że zamiast zespołu muzycznego, grał i zabawiał gości disc jockey, czyli DJ. Bardz

  • Współlokatorzy

    W tych dniach poszukuję współlokatorów do mieszkania. Kłopot z tym o tyle, że mieszkanie, choć pięknie i w dogodnym miejscu położone, nie zachwyca standardem. Z

  • Jeżowce

    We wpisie tym nie przekażę żadnej ważnej ani głębszej myśli. Nie będzie też notka ta - ani prezentowany zespół - odnosić się w jakikolwiek sposób do tego, co u

Komentarze
Gość: , *.physi.uni-heidelberg.de
2007/12/03 20:45:39
Cat Stevens, czyli Yusuf Islam, nie jest islamista, tylko muzulmaninem tj. wyznawca islamu. Islam i islamizm maja sie tak do siebie jak krzeslo do krzesla elektrycznego.

pozdrawiam
-
chigliack
2007/12/04 09:45:26
Faktycznie, spora nieścisłość z mojej strony, zmieniam tytuł.

Aczkolwiek, nie jest do końca pewny stosunek Cata Stevensa do fatwy wydanej przez ajatollacha Chomeiniego, skazującej na śmierć Salmana Rushdiego, autora "Szatańskich Wersetów". Ale i tak islamistą chyba nie jest.