Blog > Komentarze do wpisu
Muzyka i filozofia socjalizmu

The Shins

Przypadek to lub nie, ale już drugi spośród moich melodyjnych zespołów zatytułował piosenkę nazwiskiem filozofa socjalistycznego. W 2001 roku Belle and Sebastian nagrali piosenkę Marx and Engels, a dwa lata później melodyjni Amerykanie z The Shins przywołali w tytule jednej ze swych piosenek postać francuskiego socjalisty utopijnego z początku XIX wieku, Saint Simona. Nie chciałbym, by nurt muzyki melodyjnej kojarzony był z jakąkolwiek ideologią, dlatego liczę, że wkrótce - dla równowagi - znajdę dobrą piosenkę inspirowaną jakimś filozofem religijnym, np. Św. Augustynem.

Próbowałem wgryźć się w tekst piosenki Saint Simon, ale żadnego sensu - ani filozoficznego ani jakiegokolwiek innego - nie wydobyłem. Zawsze kiepsko interpretowałem poezję. Pewne podpowiedzi dała dyskusja na forum o sensach piosenek, ale i tam głosy bardzo podzielone. Nawiasem mówiąc, spodobało mi się na tym anglojęzycznym forum, że nikt nikogo nie wyzywał. Taka nowość. Myślę, że jakoś też zgodna z wizją społeczeństwa według Saint Simona.

Wypadałoby w końcu napisać coś o zespole The Shins. Bardzo fajny :)

 

 
The Shins - Saint Simon (2003)
 
 
 
piątek, 22 lutego 2008, chigliack

Polecane wpisy

  • Zimno - ciepło (The Radio Dept.)

    Ponieważ za kilka dni wybieram się na krótkie wakacje na ciepłe południe, by zrównoważyć temperatury chciałbym pokazać Wam zespół z zimnej północy, ze Szwecji.

  • Warto chodzić do pracy - The Twin Atlas

    W pracy słuchamy czasem radia. Najczęściej prosi o włączenie radia koleżanka Paulina (nie lubi tego imienia, woli, by mówić na nią "Paula"), która powiedziała k

  • Sprawa z koncertami

    Rzadko chodzę na koncerty muzyczne, więc każde takie pójście warte jest wzmianki i paru refleksji. Moje niechodzenie wynika z tego, że niewiele grywa w Polsce z

Komentarze
2008/02/25 10:55:37
uwielbiam the shins
-
chigliack
2008/02/26 22:44:06
I bardzo słusznie!