Blog > Komentarze do wpisu
Klasyk socjologiczno-muzyczny (Dylan)

Dni i tygodnie te to u mnie ciężka, bo cholernie monotonna praca nad przygotowaniem do druku mojego doktoratu. Ślęczenie nad przypisami, hasłami w indeksie rzeczowym, bibliografią, czytanie chyba po raz setny swoich wypocin sprzed kilku już lat. Jeśli za archetyp pracy uznać zajęcie ciężkie, niewdzięczne, nudne; jeśli początkiem wszelkiej pracy na świecie było wyrzucenie Adama i Ewy z Raju, kiedy Bóg kazał im pracować. To moja praca nad tą książką spełnia te kryteria.

Doktorat był z socjologii i mówił o teorii tłumaczącej przemianę ludzkich wartości, w miarę tego jak społeczeństwa stają się coraz zamożniejsze i bardziej rozwinięte cywilizacyjnie. W jakim kierunku zmierza przemiana wartości, o ile społeczeństwo modernizuje się. I dlaczego zmierza w takim kierunku. Co sprawia, że mamy wartości inne od naszych rodziców, a jeszcze bardziej inne od pokolenia naszych dziadków.

Bywają artyści nie gorzej opisujący przemiany społeczne od socjologów. Bob Dylan w piosence "Times They Are a-Changing" intuicyjnie i geniealnie oddał wielką, pokoleniową zmianę w wartościach i postawach, jaka uwidoczniła się zwłaszcza w latach 60-tych. Dzieci zaczęły myśleć wyraźnie inaczej niż ich rodzice.

Come mothers and fathers

Throughout the land

And don't criticize

What you can't understand

Your sons and your daughters

Are beyond your command

 

Bob Dylan - The Times They Are A-Changing (1964)

 


piątek, 05 lutego 2010, chigliack
Tagi: bob dylan

Polecane wpisy